عملکرد دستگاه حضور و غیاب
نحوه ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب
۱۸ اسفند ۱۳۹۹
راکت بازرسی بدنی کنکور
راکت بازرسی بدنی کنکور
۱۸ اسفند ۱۳۹۹
Show all

قیمت دستگاه حضور و غیاب

در این مقاله می‌خواهیم در خصوص قیمت دستگاه حضور و غیاب در بازار ایران و مواردی که در هنگام خرید باید دقیت نماییم،بپردازیم .

راهنمایی خرید دستگاه حضور و غیاب

اولین موردی که در خرید یک کالا مورد توجه قرار می گیرد، قیمت آن محصول است. دستگاه حضور و غیاب نیز از این امر مستثنی نیست.

همه میدانیم انواع دستگاه های حضور و غیاب بازار ایران را اشباع کرده است. اگر قصد خرید دستگاه حضور و غیاب را دارید، دست نگه دارید! ابتدا این مقاله را تا انتها بخوانید و سپس با دید باز نسبت به خرید دستگاه حضور و غیاب اقدام نمائید.

در خصوص قیمت گذاری دستگاه چند نکته مهم اهمیت دارد.

  • جست و جوی قیمت دستگاه حضور و غیاب در اینترنت

اگر عبارت ” قیمت دستگاه حضور و غیاب ” را در گوگل سرچ کنید، معمولا رتبه های اول جستجو به فروشگاه های اینترنتی را مشاهده می‌کنید.

می توان گفت که خرید دستگاه حضور و غیاب از این فروشگاه ها ، چندان منطقی نیست. به دلیل اینکه فروشگاه‌های اینترنتی اکثرا به عنوان یک واسطه عمل کرده و بابت فروش هر دستگاه، پورسانت دریافت می کنند، قیمت های ارائه شده توسط این فروشگاه ها چندان واقعی نیست و در بیشتر مواقع، بالاتر از قیمت اصلی دستگاه حضور و غیاب است.

از طرف دیگر اگر به صفحات جست و جوی گوگل مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد. که تقریبا هیچ کدام از شرکت های معتبر ارائه دهند. محصولات حضور و غیاب ، به صورت اینترنتی قیمت ارائه نداده اند و در سایت این شرکت‌ها نیز قیمت درج نشده است. بنابراین برای آگاهی از قیمت دستگاه حضور و غیاب به قیمت های اینترنتی بسنده نکنید. و به صورت مستقیم با شرکت های معتبر ارائه دهنده سیستم‌های حضور و غیاب تماس بگیرید.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه حضور و غیاب

برند

در بازار ایران دستگاه های حضور و غیاب بی‌کیفیت به وفور یافت می‌شود. در کنار این دستگاه‌ها، دستگاه‌های با کیفیتی نیز وجود دارد . که اکثرا تولید سه شرکت ZKTeco, Virdi, Suprema هستند. معمولا قیمت محصولات این سه شرکت بالاتر از دستگاه‌های حضور و غیاب دیگر است.

باتری

باتری نیز به عنوان یک آپشن بر روی دستگاه‌های حضور و غیاب نصب می‌شود. و بود و نبود آن بر روی قیمت دستگاه حضور و غیاب تاثیر گذار است. بنابراین نصب باتری بر روی دستگاه ، قیمت تمام شده می‌دهد.

قابلیت های جانبی

علاوه بر باتری، خروجی رله و Wifi که در موارد بالا ذکر شدند، قابلیت های جانبی دیگری همچون دوربین داخلی، نوع صفحه لمسی، استاندارد IP و IK،استاندارد POE و … از جمله مواردی هستند. که در صورت استفاده، قیمت دستگاه را افزایش می‌دهند.

بخش ثبت تردد

فناوری ثبت تردد، مهم ترین عامل موثر بر قیمت دستگاه حضور و غیاب است. کارت، اثر انگشت، تشخیص چهره، شناسایی کف دست و عنبیه متداول ترین روش های ثبت تردد هستند. کارت و اثر انگشت قیمت نسبتا ارزان تری نسبت به روش‌های بیومتریک بدون تماس ( تشخیص چهره، کف دست و عنبیه) دارند. دوربین‌های اسکن عنبیه چشم معمولا قیمت بسیار بالایی دارند. بنابراین دستگاه های حضور و غیاب تشخیص عنبیه گران تر از سایر دستگاه ها هستند.

قابلیت کنترل تردد یا کنترل دسترسی

در توضیحات و مشخصات بعضی از دستگاه ها مشاهده کرده اید . که قابلیت کنترل تردد نیز درج شده است. با اضافه شدن خروجی رله و برخی امکانات دیگر به دستگاه کنترل تردد (Access Control)، نیز استفاده کرد. اضافه شدن این قابلیت ، باعث افزایش قیمت دستگاه حضور و غیاب می‌شود.

گارانتی و خدمات

مدت و نوع گارانتی و خدمات پس از افزایش نیز بر روی قیمت تمام شده. دستگاه حضور و غیاب تاثیر گذارند، گرچه معمولا فروشندگان این مورد را به خریداران اعلام نمی‌کنند. البته خریداران نسبت به این موضوع نباید حس بدی داشته باشند. برخورداری از گارانتی و خدمات بهتر، ارزش پرداخت قیمت بیشتر را دارد .

پورت های ارتباطی

یک دستگاه حضور و غیاب، هر چه پورت های بیشتری داشته باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. پورت Com یا Rs232 ارزانترین پورت است. که البته در حال حاظر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد . متداول ترین پورت‌ها بر روی دستگاه حضور و غیاب پورت شبکه سیمی و usb هستند. شبکه بی سیم (Wifi)، گزینه رایج در دستگاه‌های حضور و غیاب نیست. و اگر به این پورت نیاز داشته باشید. باید قیمت بیشتری بپردازید.

سرعت و حافظه

سرعت پردازش و ثبت سریع ترددها و همچنین ظرفیت حافظه دو عامل مهم در ارزیابی کیفیت عملکرد دستگاه حضور و غیاب مطابق با ظرفیت تعداد مشخصی از پرسنل طراحی و ساخته می‌شود. این دستگاه‌ها در کنار ظرفیت مناسب باید از سرعت پردازش مناسبی نیز برخوردار باشند. بنابراین تعداد پرسنل در هزینه تمام شده و هزینه فروش هر دستگاه تاثیر بسزایی دارد. دستگاه های مناسب تعداد پرسنل بالا، قیمت بالاتر دارند.

تاثیر نرخ ارز بر قیمت دستگاه و حضور و غیاب

بیشتر دستگاه‌های حضور و غیاب ارائه شده در بازار، وارداتی و محصول سه شرکت ZKTeco , Virdi , Suprema هستند. البته در کنار این محصولات، دستگاه‌های بی‌کفیت چینی نیز در بازار جولان می‌دهند.

از طرف دیگر، شرکت های که در حال حاظر خود را به عنوان تولید کننده معرفی می‌کنند، قطعات اصلی دستگاه حضور و غیاب همچون سنسور اثر انگشت، دوربین تشخیص چهره و بسیاری از قطعات الکترونیکی دیگر مانند منبع تغذیه، باتری و … را از سایر کشورها وارد کرده و در ایران مونتاژ می‌کنند.

بنابراین قیمت دستگاه حضور و غیاب کاملا وابسته به نرخ ارز (دلار) است. در صورت بالا رفتن نرخ ارز، قطعاً قیمت حضور غیاب ،را نیز افزایش خواهد یافت، اما اینکه در حال حاظر با صعود انجام گسیخته نرخ ارز، شاهد افزایش وحشتناک دستگاه‌های حضور و غیاب هستیم.

در این مقاله قصد ارائه قیمت قطعی برای دستگاه‌های حضور و غیاب ندارم. همانطور که عنوان شد؛ اولا بیشتر شرکت‌های معتبر قیمت آنلاین ارائه نمی‌دهند. ثانیا بیشتر دستگاه‌های ارائه شده در سایت‌های فروشگاهی از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیستند و اکثرا قیمت آن‌ها چندان واقعی به نظر نمی‌رسد.

در خصوص قیمت های مناسب دستگاه های حضور و غیاب ، با شرکت سیمرغ پارسیان شریف، تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *