کنترل تردد پارکینگ
آشنایی با سیستم کنترل تردد پارکینگ
۲۲ دی ۱۳۹۹
دستگاه حضور و غیاب MB10
دستگاه حضور و غیاب ZKteco مدل MB10
۲۲ دی ۱۳۹۹
Show all

انواع پرینتر ها

انواع پرینتر ها از متداولترین دستگاه‌های خروجی در کامپیوتر است. که از آن به منظور چاپ اطلاعات استفاده می‌شود. کاربران کامپیوتر صرف نظر از نوع استفاده، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از پرینتر باشند.

در زمان انتخاب یک پرینتر، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق، می‌باشد. تولیدکنندگان با ارائه پرینترهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود، سعی در جلب رضایت مشتریان می‌نمایند. پرینتر های جوهر افشان با امکان اتصال به دوربین های دیجیتال، تحولی بزرگ را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد نموده‌اند. در موارد اینکه از جوهر و کاغذ مخصوص چاپ تصاویر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده گردد، تصاویر چاپ شده دارای کیفیت بسیار بالائی خواهند بود. کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری تک رنگ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از پرینتر ها محسوب می‌گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از پرینتر ها نظیر حافظه و سینی محل استقرار کاغذ، می‌توان از آنان در موارد دیگه حجم عملیات مناسب، استفاده نمود. به موازات کاهش قیمت پرینتر های لیزری رنگی، تعداد بیشتری از کاربران تمایل به استفاده و بکارگیری این نوع پرینتر ها را پیدا نموده اند.انواع پرینتر ها

آشنایی با انواع پرینتر ها و ویژگی‌های آنها

این دستگاه ها به دستگاه‌های کپی سخت یا Hard Copy معروف اند. پرینتر ها انواع و اقسام گوناگونی دارند که به بررسی چند نمونه از آنها می‌پردازیم .

پرینتر‌های ضربه‌ای

اصول کار این پرینتر ها بر اساس ضربه‌ای است که روی نواری رنگی زده می‌شود. پس یک شکل روی کاغذ ایجاد می‌شود. پرینتر‌های زیر از این دسته پرینترها هستند.

پرینترهای سوزنی

دراین نوع پرینتر ها علائم توسط نقطه های کوچکی به نام Dot حاصل می‌شود که این نقاط توسط سوزن نازکی به نام Pin برخورد با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می‌آید. این پرینتر ها با سر و صدای زیادی کار خود را انجام می‌دهند. و سرعت آن به طور متوسط ۳۰۰ کاراکتر در ثانیه است. هر چه تعداد سوزن ها بیشتر باشد پرینتر می‌توان تصاویر ظریف تری را تولید کند.

پرینترهای حروفی

در این نوع پرینتر ها تمام علائم و اعداد به صورت برجسته بر روی یک گوی قرار دارند. هرگاه علامتی می‌خواهید چاپ شود این علامت در جلوی هد قرار می‌گیرد. پس با ضربه این علامت روی کاغذ چاپ می‌شود. این پرینترها بسیار شبیه دستگاهای ماشین نویسی است. سرعت آنها بین ۱۰تا ۹۰ کاراکتر در ثانیه است.

پرینتر های غیر ضربه ای

گونه ای از پرینترها هستند، که عملیات مکانیکی مانند ضربه در آنها وجود ندارد . و دارای سر و صدای کمتری هستند اما معمولا گرانتر بوده و با تکنولوژی بالاترین ساخته می‌شوند. به طور کلی این پرینتر ها براساس پاشیدن جوهر یا حرارت یا لیزر کار می‌کنند. حال به بررسی مهم ترین آنها می‌پردازیم.

پرینتر های جوهر افشان

در این پرینتر ها مخازن جوهری وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هایی خارج می شود. و روی کاغذ پاشیده می شود بدین ترتیب شکل مورد نظر روی کاغذ نقش می بندد. کیفیت این پرینتر ها بالاست و این چاپگرها بدون سر و صدا کار می کنند . این نوع پرینتر ها‌ی برای کارهای نقاشی و گرافیکی بسیار مناسب هستند. باید روزنه های کوچک که عمل پاشیدن رنگ را انجام می دهند. خشک شوند، و باید در نگهداری این پرینتر ها دقت لازم را کرد. یک راه برای رفع این اشکال این است .که هر چند وقت یک بار اجباراً یک تصویر یا متن کوچک را چاپ کرد.

پرینترهای حرارتی

کاغذ این پرینتر های مخصوص می باشد. بر روی همه این پرینترها سوزن هایی وجود دارد. با گرم شدن سوزنها تغییرات شیمیایی روی کاغذ که جنس مخصوصی دارند، حاصل می شود. نگهداری کاغذ این پرینتر های مشکل است زیرا در اثر گرما یا زمانهای طولانی رنگ کاغذ های عوض می شود .و شاید علائم و اعداد چاپ شده دیگر قابل رویت نباشند.

پرینتر های لیزری

طرز کار این پرینتر های مانند دستگاه فتوکپی است. در ابتدا کاغذ توسط نور لیزر که با سرعت روشن و خاموش می شود انرژی داده می شود .حال به نسبت انرژی های قرار گرفته روی کاغذ پودر یا مایع در آنجا قرار می گیرد و در نهایت تصویر نهایی بر روی کاغذ پدید می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *