گالری

۴اسفند

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

توسط شرکت سیمرغ پارسیان شریف

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

سیستم های تشخیص چهره در انواع مختلف و کاربردی در قطعات الکترونیکی و سخت افزار های سازمانی از جمله دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سال ۲۰۱۷ در نمایندگی KFC در چین، یک مشتری به هنگام پرداخت هزینه غذا با طرح پرداخت “فقط با لبخند” مواجه شد. ( یک سیستم مالی وابسته به دوربین دیجیتالی )، این سیستم همان سیستم Smil to pay در سایت بزرگ Ailbaba بود . که بعدها از جمله روش های شناسایی بیومتریک تشخیص چهره شد.

در سال۲۰۱۸ در فرودگاه ایالت واشنگتن چندین مسافر شناسایی شدند. که دارای گذرنامه نامعتبر بودند. این فرودگاه مجهز به نرم افزارهای اسکن تصاویر متصل به دوربین دیجیتالی بود. که احراز هویت افراد را با مطابقت تصویر و تشخیص چهره انجام می‌داد.

امروزه تمامی کاربران با تکنولوژی تشخیص چهره آشنا هستند. چرا که بزرگترین فناوری دنیا  Apple با سری های جدید گوشی iphone x به بالا مکانیزیم تشخیص چهره را در گوشی های موبایل رایج می سازد.

تکنولوژی تشخیص چهره علاوه بر سیستم های امنیتی در اتوماسیون های محاسباتی نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال : رکوردهای دریافتی دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در نرم افزار های حضور و غیاب و حقوق و دستمزد قابل محاسبه می ‌باشد.

دو روش شناسایی در دستگاه حضور و غیاب

روش های شناسایی در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به دو صورت ۱:Nو ۱:۱ می‌باشد. در روش ۱:۱ دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره مطابقت تصویر فرد در ازای دریافت کد و یا شماره کارت می‌باشد. اما در روش شناسایی ۱:N دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، پایگاه داده های بزرگتر افراد در فاصله زمانی کوتاه تر فقط با شناسایی چهره صورت می‌پذیرد. در روش ۱:N دستگاه حضور وغیاب تشخیص چهره شناسایی سریع تر بوده و کاربران رضایت بیشتری از کاربران سیستم ها دارند. در روش شناسایی ۱:۱ دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره با توجه به اینکه مقایسه الگوی افراد با دریافت نمونه تصویر و قیاس آن با کد فرد از حافظه صورت می‌پذیرد سرعت عملکرد پایین تر بوده اما میتواند تعداد چهره بیشتری را در حافظه ذخیره نماید.

سرعت بالای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره کاربران ارتباط فیزیکی با دستگاه ندارند و فقط در فاصله استاندارد با دستگاه قرار خواهند گرفت. با توجه به این موضوع عوامل محیطی از جمله آلودگی و یا تاثیر سرما بروی پوست در شناسایی دستگاه حضور و غیاب  موثر نخواهد بود . در نتیجه دستگاه حضور و غیاب دارای سرعت عملکرد بالاتری نسبت دستگاه حضور و غیاب انگشتی می‌باشد.

نحوه عملکرد دستگاه تشخیص چهره

چهره هر فرد به دلیل پستی و بلندی اندازه های مختلف منحصر به فرد می‌باشد. در صورت هر انسان حدود ۸۰ گره وجود دارد. برخی از این ویژگی ها که توسط فناوری تشخیص چهره اندازه گیری می شود. عبارت اند از : چشم ، عرض بینی ، عمق کاسه چشم ، شکل استخوان گونه و طول خط فک و …

الگوریتم تشخیص چهره به دو روش اصلی :

 • روش هندسی : که به ویژگی متمایز توجه دارد.
 • روش فتومتریک : که روشی آماریست و تصویر رایا متغیر های قسمت بندی می نماید. و آنها را با متغیر های ذخیره شده مقایسه می‌نماید .

سیستم تشخیص چهره سه بعدی

روش جدید که ادعا می کند دقت در این روش بهبود یافته تشخیص چهره ۳ بعدی است. که در آن از یک سنسور سه بعدی برای گرفتن اطلاعات استفاده می شود.

یکی از مزایای این سیستم به روش های دو بعدی حساس نبودن به تغییر نور است. علاوه بر این سیستم  سه بعدی قادر است. تصویر صورت را در طیف وسیعی از زاویه دید مورد شناسایی قرار دهد. که دارای دقت بسیار بالایی است.

 عوامل موثر قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

قیمت یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید می‌باشد، شاید شما در حین جستجو با انواع مختلف قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره برخورد داشته‌اید. که می‌تواند عوامل متعددی بر آن تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال اگر یک دستگاه علاوه بر قابلیت احراز هویت از طریق این نوع سیستم  امکان ثبت اثر انگشت یا کارت را نیز داشته باشد. یا از جدید ترین تکنولوژی ها  در دوربین های آنها استفاده شده باشد، می‌تواند قیمت های متفاوتی را باعث شود.

بهترین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره کدام است؟

اگر در هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب با این روبرو شدید که بهترین دستگاه حضور و غیاب کدام است. به شما پیشنهاد می کنیم پیش از هر چیزی نیاز مجموعه خود و میزان بودجه در نظر گرفته شده را بررسی کنید. و از همه تر کلیه ویژگی ها و قابلیت های دستگاه مورد نظر را بررسی کنید. در این حالت می توانید بهترین حضور و غیاب تشخیص چهره را خریداری کنید . همانطور که مشاهده کردید فاکتور های مختلفی می تواند ملاک انتخاب بهترین دستگاه باشد.

بهترین مکان برای نصب کنترل تردد تشخیص چهره کجاست ؟

محل نصب دستگاه، تاثیر بسیاری مستقیمی در عملکرد درست و سریع دستگاه خواهد داشت. استفاده از سیستم کنترل تردد تشخیص چهره برای مراکز درمانی و محیط هایی که استفاده از سایر شیوه‌ها می تواند منجر به انتشار بیماری و ویروس شود. بهترین گزینه می‌باشد. شما می توانید برای خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به قسمت محصولات سیمرغ پارسیان را مشاهده کنید . و دستگاه مورد نیاز خود را خریداری نمائید.

 

راکت بازرسی بدنی چگونه کار می‌کند؟

توسط شرکت سیمرغ پارسیان شریف

راکت بازرسی بدنی چگونه کار می‌کند؟

راکت بازرسی بدنی یا inspection gate ، برای کنترل افراد و وسیله‌های همراه آن ها در سازمان ها و شرکت های امنیتی و سایر موارد مانند فرودگاه ها، مراکز دولتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. و اکثرا برای حفظ امنیت و نظم استفاده می‌شوند. و با استفاده از دستگاه های راکت بازرسی میتوان انواع سلاح، ابزار و قطعات فلزی ، گوشی های همراه و کاربرد دارند.

در ساخت دروازه های بازرسی یا همان گیت بازرسی از ابزار و تکنولوژی ای شبیه به ساخت فلزیاب اما با کمی تفاوت استفاده می‌شود. اما نباید از این مسئله غافل شد. که شرکت های بزرگ سازنده فلزیاب مانند شرکت اوکا ام آلمان ، شرکت گرتGARRETT، و… علاوه بر ساخت فلزیاب در زمینه ای ساخت و منتاژ گیت های بازرسی نیز فعالیت دارند. و بهترین گیت های بازرسی نیز توسط همین شرکت ها تولید می‌شود. و همانطور که گفته شد موارد مشترکی با کمی تفاوت در ساخت هر دو بکار برده می‌شود. در دیواره ای داخلی دستگاه راکت بازرسی سنسور های  با قابلیت تنظیم ضریب حساسیت به میزان مواد فلزی وجود دارد. که با تنظیم این سنسور ها میتوان میزان حساسیت را تعیین کرد. و تشخیص مواد و ابزار توسط این سنسور ها صورت میگیرد.

راکت بازرسی و ردیاب های فلزی دستی مانند دوربین های IP و دستگاه های اکسس کنترل، موثر و بی خطری هستند. آن ها به امنیت شما کمک می‌کنید.

تقریبا تمام راکت های بازرسی بدنی براساس PI کار میکنند

سیستم های PI معمولی از سیم پیچ در یک طرف قوس به عنوان فرستنده و گیرنده است.که این فن آوری جریان سریع و قدرتمند برق را از طریق سیم پیچ می فرستد. هر پالس ارسالی یک میدان مغناطیسی مختصر تولید می نماید. هنگامی که پالس ارسالی به طرف دیگر رسید. میدان مغناطیسی قطبیت را معکوس و در همان زمان فرو می ریزد و در نتیجه یک سنبله الکتریکی تیز به وجود می آید. این سنبله چند میکروثانیه (میلیون ثانیه) طول می کشد و باعث حرکت جریان دیگری از طریق سیم پیچ میشود.

این جریان بعدی پالس منعکس شده نامیده می شود .و تنها حدود ۳۰ میکرو ثانیه می ماند سپس پالس دیگری ارسال و فرایند تکرار می شود. یک فلزیاب معمولی مبتنی بر PI حدود ۱۰۰ پالس در ثانیه ارسال می کند ، اما این تعداد بسته به سازنده و مدل ، می تواند بسیار متفاوت باشد ، از حدود ۲۵ تا بیش از ۱۰۰۰پالس در ثانیه میباشد.

اگر یک شیء فلزی از عبور کند. پالس یک میدان مغناطیسی متضاد در جسم ایجاد می کند. وقتی که میدان مغناطیسی پالس از بین می رود باعث منعکس شدن پالس می شود . میدان مغناطیسی جسم باعث می شود. که پالس منعکس شده به طور کامل طول بکشد. این فرایند چیزی شبیه به اکو است به طور مثال اگر شما در اتاقی با چند سطوح سخت فریاد بزنید. احتمالاً فقط یک اکو بسیار کوتاه بشنوید ، یا ممکن است اصلاً یکی را هم نشنوید. اما اگر در اتاقی با سطوح سخت زیاد فریاد بزنید اکو بیشتر طول می کشد. در یک گیت فلزیاب بدنی PI ، میدان های مغناطیسی از اشیاء هدف “اکو” خود را به پالس منعکس شده اضافه می کند. و این باعث می شود کسری طولانی تر از آنچه که بدون آنها باقی بماند باشد.

گیت های بازرسی میدان های مغناطیسی بزرگی را ایجاد می کنند. که تمام فضای داخل قوس مستطیل ردیاب فلز را پوشش می دهند. اگر فردی در گیت بازرسی قدم بزند و زنگ خطر به صدا درآید آنگاه امنیت فرودگاه مطلع می شود. که این شخص به طور بالقوه می تواند یک سلاح خطرناک و مبتنی بر فلز مانند چاقو یا اسلحه را مخفی کرده باشد. و تحقیقات بیشتری انجام می شود.

 

 جدید بالاتر است اما دارای مناطق مختلفی هستند که نه تنها زنگ خطر را به صدا در می آورند بلکه می توانند به شخص امنیتی بگویند که در کدام منطقه فلز قرار دارد.

بسیاری از گیت های بازرسی جدیدتر در بازار از چند پالس استفاده میکنند. این بدان معناست که آنها چندین سیم پیچ انتقال و دریافت دارند .که هر یک در ارتفاع خاصی نصب شده است. اصولاً مثل این است که چندین فلزیاب را در یک دستگاه داشته باشید.

گیت بازرسی فلزیاب بدنی چند منطقه ای که برای گیت های بازرسی استفاده می شود. دارای چندین سیم پیچند که منطقه تشخیص جداگانه را ایجاد می کنند. آنها می توانند چندین اشیاء را ردیابی کرده و همه مناطقی را که در آن یافت می شوند نمایش دهند. سیم پیچ ها تا ۳۳ منطقه تقسیم بندی میشوند. چراغ های هشدار در کنار این قسمت ها وجود دارد که پیدا کردن شیء برای فرد امنیتی بسیار ساده تر می شود.

آیا راکت بازرسی بدنی فلزیاب بی خطر است؟

انجمن فیزیک سلامت یک تحقیق در مورد امنیت فرودگاه کرده اند که در آن می گویند: “حتی اگر میادین مغناطیسی [ ایجاد شده توسط گیت فلزیاب ] نوعی تشعشع باشند با این وجود پرتویی که دستگاه از خود ساطع می کند غیر یونیزه کننده است و باعث آسیب بیولوژیکی نمی شود. بنابراین حتی قرار گرفتن به طور مکرر در معرض ردیاب های فلزی یا گیت فلزیاب خطر پرتوی ندارد.

 

دستگاه حضور و غیاب ZKteco مدل MB10

توسط شرکت سیمرغ پارسیان شریف

دستگاه حضور و غیاب ZKteco مدل MB10

در عصر جدید دیگر دستگاه های حضور و غیاب جایگزین دفتر های حضور و غیاب و نیروی انسانی شده که این تکنولوژی سال ها است. که کار را برای کارفرمایان آسان کرده و نظم را در محیط های کاری به ارمغان آورده است.

شرکت ZK چین در سال ۲۰۱۹ یکی از دستگاه های خود به نام MB10  که قابلیت تشخیص چهره، اثر انگشت، کارت و کلمه عبور را دارد به بازار جهانی عرضه کرد.

دستگاه حضور و غیاب MB10، مناسب برای دفاتر اداری محیط های کارگاهی و شرکت ها جهت ثبت تردد کارمندان است. علاوه بر قابلیت تشخیص چهره ، دارای سنسور اثر انگشت جهت ثبت ورود و خروج پرسنل و کارتخوان بدون تماس نیز است. که میتوان برای افراد از هر کدام به دلخواه استفاده کرد. همچنین ، اگر کارگاه یا سازمان شما به دلیل مخدوش شدن اثر انگشت تمایل به استفاده از تشخیص چهره نیز داشته باشد، این دستگاه برای شما بسیار کارآمد و مقرون به صرفه خواهد بود.

اگر برای ثبت حضور غیاب کارکنان خود دنبال دستگاهی هستید که قابلیت مناسبی در تشخیص هویت افراد داشته باشد . و بتوانید از آن در سازمان های کوچک و متوسط استفاده کنید، دستگاه حضور و غیاب ZK MB10  برای شما مناسب خواهد بود.

دستگاه حضور و غیاب MB10 ، یک دستگاه شناسایی مجهز به تکنولوژی اثر انگشت، کارت بدون تماس و رمز می‌باشد. و جزو محصولات میان رده کمپانی ZKTeco چین محسوب می شود. این محصول در بازار ایران بسیار پر کاربرد بوده ، و با توجه به قیمت مناسب و مقرون به صرفه، برای مشتریان و مجموعه هایی با تعداد پرسنل کم، که میخواهند از تمامی امکانات شناسایی استفاده نمایند . یک گزینه خوب محسوب می گردد.

همچنین دستگاه mb10  دارا بودن یک رله خروجی ، قابلیت استفاده به عنوان سیستم کنترل دسترسی و ارتباط یا قفل الکترویکی و دکمه خروجی (Exit Button) را دارد . لازم به ذکر است منوی دستگاه فارسی می باشد.

دستگاه حضور و غیاب ZKteco مدل MB10مشخصات دستگاه حضور و غیاب MB10

نحوه ثبت ترددتشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره، کارت خوان
ظرفیت ثبت تردد۵۰۰۰۰
ظرفیت تعداد اثر انگشت۵۰۰
ظرفیت تعداد کارت ۱۰۰۰
ظرفیت تعداد تشخیص چهره ۲۰۰
ارتباطات از طریق پورت USB یا پورت شبکه
نمایشگر ۲.۸ اینچی
پردازشگرMulti-Bio cpu 1.2 GHZ

 

 

انواع پرینتر ها

توسط شرکت سیمرغ پارسیان شریف

انواع پرینتر ها

انواع پرینتر ها

انواع پرینتر ها  از متداولترین دستگاه‌های خروجی در کامپیوتر است. که از آن به منظور چاپ اطلاعات استفاده می‌شود. کاربران کامپیوتر صرف نظر از نوع استفاده، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از پرینتر باشند.

در زمان انتخاب یک پرینتر، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق، می‌باشد. تولیدکنندگان با ارائه پرینترهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود، سعی در جلب رضایت مشتریان می‌نمایند. پرینتر های جوهر افشان با امکان اتصال به دوربین های دیجیتال، تحولی بزرگ را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد نموده‌اند. در موارد اینکه از جوهر و کاغذ مخصوص چاپ تصاویر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده گردد، تصاویر چاپ شده دارای کیفیت بسیار بالائی خواهند بود. کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری تک رنگ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از پرینتر ها محسوب می‌گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از پرینتر ها نظیر حافظه و سینی محل استقرار کاغذ، می‌توان از آنان در موارد دیگه حجم عملیات مناسب، استفاده نمود. به موازات کاهش قیمت پرینتر های لیزری رنگی، تعداد بیشتری از کاربران تمایل به استفاده و بکارگیری این نوع پرینتر ها را پیدا نموده اند.

آشنایی با انواع پرینتر ها و ویژگی‌های آنها

این دستگاه ها به دستگاه‌های کپی سخت یا Hard Copy معروف اند. پرینتر ها انواع و اقسام گوناگونی دارند که به بررسی چند نمونه از آنها می‌پردازیم .

پرینتر‌های ضربه‌ای

اصول کار این پرینتر ها بر اساس ضربه‌ای است که روی نواری رنگی زده می‌شود. پس یک شکل روی کاغذ ایجاد می‌شود. پرینتر‌های زیر از این دسته پرینترها هستند.

پرینترهای سوزنی

دراین نوع پرینتر ها علائم توسط نقطه های کوچکی به نام Dot حاصل می‌شود که این نقاط توسط سوزن نازکی به نام Pin برخورد با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می‌آید. این پرینتر ها با سر و صدای زیادی کار خود را انجام می‌دهند. و سرعت آن به طور متوسط ۳۰۰ کاراکتر در ثانیه است. هر چه تعداد سوزن ها بیشتر باشد پرینتر می‌توان تصاویر ظریف تری را تولید کند.

پرینترهای حروفی

در این نوع پرینتر ها تمام علائم و اعداد به صورت برجسته بر روی یک گوی قرار دارند. هرگاه علامتی می‌خواهید چاپ شود این علامت در جلوی هد قرار می‌گیرد. پس با ضربه این علامت روی کاغذ چاپ می‌شود. این پرینترها بسیار شبیه دستگاهای ماشین نویسی است. سرعت آنها بین ۱۰تا ۹۰ کاراکتر در ثانیه است.

پرینتر های غیر ضربه ای

گونه ای از پرینترها هستند، که عملیات مکانیکی مانند ضربه در آنها وجود ندارد . و دارای سر و صدای کمتری هستند اما معمولا گرانتر بوده و با تکنولوژی بالاترین ساخته می‌شوند. به طور کلی این پرینتر ها براساس پاشیدن جوهر یا حرارت یا لیزر کار می‌کنند. حال به بررسی مهم ترین آنها می‌پردازیم.

پرینتر های جوهر افشان

در این پرینتر ها مخازن جوهری وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هایی خارج می شود. و روی کاغذ پاشیده می شود بدین ترتیب شکل مورد نظر روی کاغذ نقش می بندد. کیفیت این پرینتر ها بالاست و این چاپگرها بدون سر و صدا کار می کنند . این نوع پرینتر ها‌ی برای کارهای نقاشی و گرافیکی بسیار مناسب هستند. باید روزنه های کوچک که عمل پاشیدن رنگ را انجام می دهند. خشک شوند، و باید در نگهداری این پرینتر ها دقت لازم را کرد. یک راه برای رفع این اشکال این است .که هر چند وقت یک بار اجباراً یک تصویر یا متن کوچک را چاپ کرد.

پرینترهای حرارتی

کاغذ این پرینتر های مخصوص می باشد. بر روی همه این پرینترها  سوزن هایی وجود دارد. با گرم شدن سوزنها تغییرات شیمیایی روی کاغذ که جنس مخصوصی دارند، حاصل می شود. نگهداری کاغذ این پرینتر های مشکل است زیرا در اثر گرما یا زمانهای طولانی رنگ کاغذ های عوض می شود .و شاید علائم و اعداد چاپ شده دیگر قابل رویت نباشند.

پرینتر های لیزری

طرز کار این پرینتر های مانند دستگاه فتوکپی است. در ابتدا کاغذ توسط نور لیزر که با سرعت روشن و خاموش می شود انرژی داده می شود .حال به نسبت انرژی های قرار گرفته روی کاغذ پودر یا مایع در آنجا قرار می گیرد و در نهایت تصویر نهایی بر روی کاغذ پدید می آید.

 

 

آشنایی با سیستم کنترل تردد خودرو

توسط شرکت سیمرغ پارسیان شریف

کنترل تردد پارکینگ

سیستم کنترل تردد پارکینگ

همانطور که در مقالات گذشته بیان شد، سیستم کنترل تردد مجموعه ای از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است. که برای مدیریت و کنترل تردد افراد و وسایل نقلیه در یک منطقه به کار می رود. با افزایش جمعیت و توسعه و گسترش شهرها و صنایع مختلف، لزوم مدیریت و کنترل تردد و سازماندهی پارکینگ خودروها امری ضروری به نظر می‌رسد.

پارکینگ‌ها به دو دسته کلی پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند. و مدیریت تردد و  دسترسی به آن‌ها به اشکال مختلف انجام می‌گیرد. در پارکینگ‌های عمومی و تجاری، دریافت هزینه بابت پارک خودروها مد نظر است، اما در پارکینگ‌های اختصاصی مانند آپارتمان و بخصوص ادارات و شرکت ها، مجوز دسترسی و تردد مورد توجه قرار می‌گیرد.

سیستم یا سامانه کنترل تردد خودرو به دو صورت Offline ( بدون نیاز به کامپیوتر و نرم افزار) و Online ( با کامپیوتر و نرم افزار) اجرایی می‌گردد. در سامانه هوشمند کنترل تردد خودرو علاوه بر استفاده از تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز، با استفاده از یک نرم افزار جامع می‌توان مدیریت و نظارت کامل بر  تردد خودروها در منطقه و محوطه مورد نظر داشت . در این مقاله به سامانه هوشمند کنترل تردد خودرو در پارکینگ‌های اختصاصی می‌پردازیم.

مزایای استفاده از سامانه سیستم کنترل تردد پارکینگ

 • قابلیت کنترل و مدیریت همزمان چندین درب ورودی و خروجی
 • عدم نیاز به نیروی انسانی در پارکینگ‌های تمام اتوماتیک
 • حذف اشتباهات انسانی در ثبت تردد ها و محاسبه هزینه های مالی به دلیل عدم دخالت مستقیم نیروی انسانی
 • سرعت عملکرد بال و عدم اتلاف وقت
 • امکان لینک شدن به سیستم حضور و غیاب در سازمان ها و ادارات
 • امکان تجهیز سامانه به انواع درب باز کن و راهبند
 • عدم نیاز به چاپ قبض‌های کاغذی
 • کنترل و جلوگیری از سرقت خودروها به وسیله تطبیق عکس
 • اعلام ظرفیت خالی پارکینگ از طریق تابلوهای الکترونیکی
 • ارائه گزارش گیری‌های متنوع توسط نرم افزار

راهکارهای کنترل تردد پارکینگ

 • کنترل تردد توسط کارت های RFID ( بدون تماس )

استفاده از کارت های RFID ( اکثر کارت ها مورد استفاده از نوع Mifare  می‌باشد). متداول ترین روش کنترل تردد  خودرو به پارکینگ یا محوطه مورد نظر، فرد کارت RFID خود را به به کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد نزدیک می‌کند، به محض خوانده شدن و معتبر بودن کارت، اطلاعات ورودی ثبت شده و راهبند یا دروازه جهت ورود خودرو باز می‌شود. برای خروج نیز باید کارت مورد نظر توسط کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد خوانده شده و سپس اجازه خروج داده شود. در ادارات و شرکت ها به جای کارت بدون تماس می‌توان از ابزارهای دیگری مانند تشخیص اثر انگشت و تشخیص چهره نیز جهت کنترل ورود و خروج استفاده کرد.

 • کنترل تردد توسط تگ (برچسب) UHF

در این روش تگ مخصوص RFID بر روی شیشه یا داخل خودرو نصب می‌شود و توسط یک آنتن برد بلند RFID  قابل شناسایی است. به محض نزدیک شدن در درب ورودی (فاصله بین  ۴تا ۱۰ متر)، اطلاعات تگ توسط آنتن خوانده شده و در صورت تایید بودن آن، مجوز ورود ( باز شدن درب یا راهبند) صادر می‌شود. موقع خروجی خودرو نیز دوباره تگ توسط آنتن درب خروجی خوانده می‌شود. این روش سریع تر از روش قبلی است و نیاز به توقف خودرو هنگام ورود و خروج ندارد.

 • کنترل تردد با استفاده از سیستم هوشمند پلاک خوان

در این روش نیازی به استفاده از ابزارهایی مانند کارت و تگ توسط دوربین مخصوصی که در درب ورودی یا خروجی نصب شده است، صورت می‌گیرد. با نزدیک شدن خودرو به ورودی یا خروجی، تصویر پلاک خودرو توسط دوربین پلاک خوان اخذ شده و پس از پردازش توسط نرم افزار هوشمند و تایید آن، مجوز ورود یا خروج صادر می‌گردد.

در مناطقی که امنیت ترددها از اهمیت بالایی برخوردار است، می توان از ترکیب روش های ذکر شده استفاده نمود. مثلا با ترکیب سیستم پلاک خوان و دستگاه کنترل تردد، هنگام ورود ابتدا پلاک خودرو خوانده می‌شود. و پس از تایید آن، هویت یا مجوز شخص توسط کارت، اثر انگشت و یا چهره مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت معتبر بودن، اجازه ورود یا خروج داده می‌شود.

تجهیزات مورد استفاده در سامانه کنترل تردد خودرو

 • کارت بدون تماس RFID
 • تگ( برچسب ) RFID
 • کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد
 • آنتن برد بلند RFID
 • دوربین پلاک خوان
 • گیت، قفل الکتریکی و راهبند
 • نرم افزار پلاک خوان و نرم افزار کنترل تردد
 • چاپگر حرارتی